Kalıcı gereklilikler ve kullanım gereksinimleri sorumluluğu

Kalıcı gereklilikler

Kalıcı gereklilikler, Hollanda’da kullanılan araçların karşılaması gereken genel teknik gerekliliklerdir. Bu kontrol, Karayolları Trafik Hizmeti (RDW) tarafından gerçekleştirilir ve aracın sahip olması gereken veya olmaması gereken aydınlatma türü, genişlik ve yükseklik gibi özellikleri kapsar.

Kullanım gereksinimleri

Bu gereksinimler, örneğin yolcuların ve yükün taşınması ve diğer araçların çekilmesi gibi konuları düzenler.

Bir aracın sahibi ve sürücüsü – aynı kişi değilse – aracın bu gerekliliklere uygunluğunu sağlama sorumluluğundadır. Örneğin, plaka olmayan bir araçla araç ödünç alırsanız, hem siz hem de araç sahibi sorumlu tutulacaktır.

Aynı durum, aracınızı yanlış şekilde yük taşıması için birine ödünç verdiğinizde de geçerlidir. Bunu fark etmeseniz bile, hem siz hem de sürücü sorumludur.

Ayrıca, aracınızı düzgün çalışmayan (zorunlu) kırmızı reflektörler olmadan yol kenarına park etmek de yasaktır. Bu şekilde bırakılan bir araç karanlıkta net bir şekilde görünür değildir. Eğer başka bir araç, aracınızın arkasında düzgün çalışan reflektörlere sahip olmadığı için duran aracınıza çarparsa, oluşan hasarlardan sorumlu tutulabilirsiniz.