Türk ehliyeti hollanda

Türk Ehliyeti Hollanda’da Geçerli Mi?

Türk ehliyeti Hollanda’da geçerli mi ya da diğer bir ifade ile Türk ehliyetini Hollanda ehliyeti ile değiştirmek mümkün mü? Sorusu bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Halböyle olunca bu yazımızda; Türk ehliyetini Hollanda ehliyeti ile değiştirmenin mümkün olup olmadığını detaylı bir şekilde açıklamaya karar verdik. 

Hollanda’ya yerleştiniz ve araba kullanmanız gerekiyor. Doğal olarak sürücü belgesine ihtiyacınız var. Ancak sizin Türkiye’den bir sürücü belgeniz var. Peki o belge size Hollanda’da trafiğe çıkma hakkı veriyor mu? Veriyorsa ne kadar süre ile? Dilerseniz öncelikle bu soruya cevap verelim. 


Türkiye’de verilen ehliyetler Hollanda’da sadece geçici süre ile kullanılabilirler. Bu süre maksimum 6 aydır. (185 gün tam olarak)  6 ay geçtikten sonra Türk ehliyetinizin geçerliliği sona erer ve Türk ehliyetinizle araç kullanamazsınız.  Polise yakalanmanız durumunda polis size ehliyetsiz araç kullanmış muamelesi yapar ve buna göre ceza alırsınız.  Anlayacağınız konu çok ciddi, 6 aylık süreniz dolduktan sonra Türk ehliyetinizle araç kullanmamanız sizin faydanıza.

Türk ehliyetini Hollanda Ehliyetine Çevirebilir miyim?

Türk ehliyetini Hollanda ehliyetine çevirebilir miyim sorusu, Türk ehliyetinin sadece 6 ay geçerli olduğunu öğrenen herkesin aklına gelen ilk soru oluyor.  Birçok kişi doğal olarak; belirli emek ve masraflarla elde ettikleri Türk ehliyetinin Hollanda’da da geçerli olmasını istiyor. Ancak durum öyle değil maalesef. Türk ehliyetinizi Hollanda ehliyetine çevirmeniz mümkün değildir.  Bunun tek istisnası Yüzde 30 Kuralıdır. Bununla ilgili detaylı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz. 

AB üyesi bir ülkeden ehliyetim var bu ehliyet Hollanda’da geçerli mi?

Avrupa Birliği (AB) ya da Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkelerden almış olduğunuz bir ehliyetiniz varsa söz konusu ehliyeti Hollanda’da kullanabilirsiniz. Eğer ehliyetiniz AM, A1, A2, B ve BE sınıfı ehliyet ise 15 yıl boyunca C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E ve DE sınıfı ehliyetler için bu süre 5 yıldır. Ancak bu süreleri daha sonra uzatma hakkına sahipsiniz. 

Hollanda’da ehliyet almak için ne yapmalıyım?

Hollanda’da ehliyet almak için yapılması gerekenleri buradaki yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Hollanda ehliyeti maliyetlerini merak ediyorsanız ise bu sayfadaki yazımızdan faydalanbilirsiniz.

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın