hollanda ehliyet maliyetleri

Hollanda Ehliyet Maliyetleri

Hollanda Ehliyet Maliyetlerini bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Hollanda’da sürücü belgesi almak için bir sürücü kursuna gitmek ve oradan belirli eğitimleri almak gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Benim Türkiye’den zaten ehliyetim var ve bütün sınavları kendim geçebilirim diyorsanız bu gayet mümkündür. Ancak elbetteki sürücü okulları ehliyet almak sürecinde işinizi kolaylaştırabilir.

Hollanda ehliyet maliyetleri, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

HizmetÜcret (€)
Teori sınavı
– Motosiklet (A), binek otomobil (B) ve moped/mikro otomobil (AM)48.00
– Motosiklet (A), binek otomobil (B), moped/moped otomobil (AM) için tercümanlı sınav ve bireysel denetimli teori sınavı (tercüman masrafları hariç)111.50
– İngilizce binek araç teorisi sınavı (B) için ek ücret6.00
– Akşam ücreti*/hafta sonu ücreti6.00
– Ekstra süre teorisi sınavı ek ücreti13.00
– Bireysel denetimli teori sınavı için ek ücret63.50

(*Sınavlar saat 18.00’den itibaren) Fiyatlar 2024 Mart ayı itibariyle CBR tarafından güncellenmiştir.

1.Ehliyet Teorik Sınavı Başvurusu

Ehliyet almak için öncelikle teorik sınava başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu www.cbr.nl adresinden bireysel olarak yapabilirsiniz. Başvuru için ödemeniz gereken ücret sitede belirtilmektedir. Şu anda bu ücret 48 Euro’dur. (2024 Mart itibariyle) Ödemeniz gereken miktarı sınav başvurusu yaparken veya sınav gününde ödeyebilirsiniz. Teori Sınavı 45 dakika sürmektedir. 25 soru tehlikeyi tanıma, 30 soru trafik kuralları ve 10 soru trafiği anlama konularından geliyor. Dileyenler sınava Türkçe tercümanla girebilir. Hollanda ehliyeti teori sınavına nasıl başvuracağınızı bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

2. Ek Süre Satın Alma:

Sınav tarihini alırken, 13 euro karşılığında 15 dakika ek süre satın alabilirsiniz. Bu süre, sınav süresini uzatmanıza yardımcı olur ve soruları daha fazla düşünme imkanı sağlar. Not: Ücretler zaman zaman zamlanmaktadır. Güncel ücretler için resmi kurumların internet sitelerini takip etmekte fayda var.

3.Tercüman Ücreti (Türkçe için):

Sınavı Türkçe olarak almak isterseniz, yanınızda bir tercüman bulundurmanız gerekmektedir. Bu durumda, tercümanın ücretini sizin karşılamanız gerekmektedir. Tercümanla sınava girmenin maliyeti 111,50 Euro’dur. Ayrıca Hollanda ehliyeti teori sınavına İngilizce de girebilirsiniz. Bunun maliyeti 2024 yılı itibariyle 54,00 Euro’dur.

4.Sağlık raporu ücreti:

44,50 Euro (Eğer sağlık sorununuz varsa veya 75 yaşından büyük iseniz sağlık raporu almanız gerekir.) Formu CBR’nin bu sayfasından doldurabilirsiniz.

5. Sürüş-Pratik Sınav Ücreti:

Teorik sınavı başarıyla geçtikten sonra, pratik sınava girmeniz gerekmektedir. Unutmayın teori sınavını geçmeden pratik sınava giremezsiniz. Pratik sınavın ücreti de CBR tarafından belirlenir ve ödemeniz gereken miktarı size bildirilir. Pratik sınav yaklaşık 55 dakika kadar sürmektedir. Pratik sınav ücreti halihazırda 136,50 Eurodur. Hollanda Ehliyeti Sürüş sınavı için nasıl başvuru yapacağınızı bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Teori sınavını geçtikten en fazla 18 ay içinde sürüş sınavına girmeniz gerekiyor. 4 seferde sürüş sınavını geçemezseniz gireceğiniz ilave sürüş sınavının ücreti ise 140 Eurodur.

6. Direksiyon Dersi:

Pratik sınav için dilerseniz bir sürücü kursuna kaydolabilirsiniz. Ehliyet eğitimi almak için anlaştığınız kursa ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğitim ücreti kursa ve süreye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sürüş dersi ücreti: Ortalama 45 euro/saat (Ders sayısı kişiye göre değişir, ama sıfırdan başlayan birisinin ortalama 30-40 saat arası ders almak gerekir.)

7. Belediye Harç Ücreti:

Pratik sınavı başarıyla tamamladıktan sonra, ehliyet belgesini almak için belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Belediye tarafından belirlenen bir harç ücretini ödemeniz gerekmektedir. Şu anda bu ücret 51,11 Euro olarak alınıyor. Daha önce bu ücret 41 Euroydu. 2024 yılı Mart ayında 51,11’e yükseltildi. Bu rakamlar CBR’nin açıkladığı resmi rakamlardır elbette harç ücreti belediyeden belediyeye değişebilir.

hollanda ehliyet soruları
Hollanda Ehliyet Maliyetleri 4

Unutmayın ki Hollanda ehliyet maliyetleri, zaman içinde değişebilir ve mevcut kanunlara ve düzenlemelere tabidir. Bu nedenle, güncel ücretleri ve prosedürleri kontrol etmek için ilgili resmi kurumların veya internet sitelerinin bilgilerini takip etmek önemlidir.

Buna göre, Hollanda’da ehliyet almanın toplam maliyeti direksiyon dersleri dahil yaklaşık olarak 2000-2500 euro arasında değişir.

Hollanda Ehliyet Maliyetleri Listesi

HizmetÜcret (€)
Teori sınavı
– Motosiklet (A), binek otomobil (B) ve moped/mikro otomobil (AM)48.00
– Motosiklet (A), binek otomobil (B), moped/moped otomobil (AM) için tercümanlı sınav ve bireysel denetimli teori sınavı (tercüman masrafları hariç)111.50
– İngilizce binek araç teorisi sınavı (B) için ek ücret6.00
– Akşam ücreti*/hafta sonu ücreti6.00
– Ekstra süre teorisi sınavı ek ücreti13.00
– Bireysel denetimli teori sınavı için ek ücret63.50

(*Sınavlar saat 18.00’den itibaren) Fiyatlar 2024 Mart ayı itibariyle CBR tarafından güncellenmiştir.

Hollanda’da ehliyet almak için gereken adımlar şunlardır:

  • Önce teorik sınav için kayıt olmak ve çalışmak gerekir. Teorik sınavda 65 soru sorulur ve bunların en az 44’ünü doğru cevaplamak gerekir. Sınav süresi 30 dakikadır. Sınavda trafik kuralları, trafik işaretleri, trafik güvenliği ve çevre bilinci gibi konular sorulur.
  • Teorik sınavı geçtikten sonra pratik sınav için kayıt olmak ve sürüş dersleri almaya başlamak gerekir. Sürüş dersleri, ehliyet almak istediğiniz araç tipine göre değişir. Örneğin, otomobil ehliyeti için B tipi, motosiklet ehliyeti için A tipi ders almak gerekir. Sürüş dersleri, yetkili bir sürüş okulu veya özel bir eğitmen aracılığıyla alınabilir.
  • Pratik sınavda, sürücü adayının trafikte nasıl davrandığı, aracı nasıl kullandığı, trafik kurallarına ne kadar uyduğu ve diğer sürücülerle nasıl iletişim kurduğu gibi konular değerlendirilir. Sınav süresi yaklaşık 55 dakikadır. Sınavda başarılı olmak için en az 35 dakika boyunca hatasız veya küçük hatalarla sürüş yapmak gerekir.
  • Pratik sınavı da geçtikten sonra ehliyet başvurusu yapmak gerekir. Ehliyet başvurusu için belediyeye gitmek ve bir fotoğraf, kimlik belgesi ve sağlık raporu (varsa) getirmek gerekir. Başvuru ücretini ödedikten sonra ehliyetinizi yaklaşık bir hafta içinde teslim alabilirsiniz.

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın