hollanda ehliyeti sürüş sınavı

Hollanda Ehliyeti Sürüş Sınavına nasıl başvuru yapabilirim

Hollanda ehliyeti sürüş sınavına girebilmek için öncelikle teori sınavını geçmiş olmanız ve sağlık beyannamenizi doldurmuş olmanız gerekiyor. ÖTe yandan Hollanda ehliyeti sürüş sınavına internet üzerinden kendiniz başvuramazsınız. Sınava ancak CBR tarafından yetkilendirilmiş bir sürüş okulu aracılığıyla girebilirsiniz. Dolayısıyla yaşadığınız yere yakın bir sürüş okuluyla irtibata geçmenizde fayda var.  Yetkili eğitmenler önce sizin sürüş yeteneğinizi kontrol eder, daha sonra hazır olduğunuzu düşünürse sizin için sınav zamanı alır.  Bu arada teori sınavını geçtikten sonra en geç 18 ay içerisinde sürüş sınavını geçmeniz gerekiyor.  5 yıl içerisinde 4 kereden fazla sürüş sınavını geçemezseniz özel sürüş sınavına girmeniz gerekir. Bu süre ve maliyet olarak daha  pahalı olan bir sınavdır. 

Sürüş sınavını ücreti 122.5 Euro. 

Özel sürüş sınavı ücreti: 140 Euro

Sürüş sınavına kayıtlı olduğunuz sürüş okulunun arabasıyla girersiniz. Daha önceden aynı araba ile ders almış olduğunuz için bu sizin adınıza önemli bir avantajdır. Tanıdığınız araçla sınava girmek önemli. Öte yandan sınav müfettişi sınavdan önce gelip sizinle tanışır ve size trafikle ilgili bazı temel sorular sorabilir. Araca binmeden önce araç dışında, lastiklerin diş derinliği, ayna ve sinyallerin kontrolü gibi bir takım güvenlik kontrolleri yaptırabilir.  Araca bindikten sonra da sürüşe başlamadan arabada bulunan bazı düğmelerle ilgili sorular sorup araca hakim olup olmadığınızı test edebilir.  Örnek: Kaloriferi açmak istersen ne yaparsın. 

SÜrüş sınavı 3 bölümden oluşur. 1. Bölümde sınav müfettişi size yolu kendisi tarif eder ve sizden onun tarif ettiği yolda güvenli bir şekilde sürmeniz beklenir.  2. Bölümde navigasyon ile sürüş yapmanız istenir. Özel manevralar isimli 3. Bölümde ise, geri dönüş gibi bir takım özel manevraları yapabilme kabiliyetiniz ölçülür.

Sürüş sınavını başarı ile geçerseniz ertesi gün kayıtlı olduğunuz belediyeye gidip ehliyet için başvuru yapabilirsiniz. Yanınızda bir adet vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayın.  Belediyeye yaptığınız ehliyet başvurusundan 5 işgünü sonrasında yine belediyeye gidip ehliyetinizi teslim alabilirsiniz. 

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın