Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi

Hollanda trafik işaretleri sık sık teori sınavında soru sorulan konuların başında geliyor. Teori sınavında farklı trafik işaretleri sorularak, sürücü adayının bu işaretlerin anlamını doğru bir şekilde bilip bilmediği ölçülüyor. Hollanda’da çok sayıda trafik işareti kullanılmaktadır.

Sitemizde bu trafik işaretinlerinin tamamını, açıklamalarıyla birlikte bulabilirsiniz. Bu dersimizde ise Trafik işaretleri konusunda bilinmesi gereken temel noktaları anlatacağız.

Herşeyden önce trafik işaretlerinin farklı kategorilere ayrıldığını bilmekte fayda var. İşaretlerin geometrik olarak farklı şekillerde olduğunu zaten fark etmişsinizdir. Bazıları; üçgen, bazıları yuvarlak bazıları ise kare şeklindedir. Trafik işaretlerinin farklı renk ve şekillerde olması, esasen ait oldukları kategorilerle alakalıdır. Şimdi dilerseniz bu kategorilere daha yakından bakalım.

Tehlike İşaretleri

Trafik levhaları arasında en önemlilerin başında gelen tehlike uyarı işaretleri sürücüleri yol üzerindeki tehlikelere karşı uyarma işlevi görüyor. Bu işaretler geometrik olarak üçgen şeklindedir. Yani bir trafik işaretine arkadan bakıyorsanız ve üçgen olduğunu görüyorsanız bu işaretin bir tehlike ve uyarı işareti olduğu anlamına gelir.

İşte Hollanda’da kullanılan bazı tehlike ve uyarı işaretleri

Yasak İşaretleri

Yasak işaretleri adından da anlaşılacağı üzere Trafikte yapılması yasak olan şeyleri ifade etmek için kullanılır. Birçok ülkede olduğu gibi Hollanda’da yasak işaretleri yuvarlaktır.

İşte Hollanda’da kullanılan bazı yasak işaretleri

Bilgi İşaretleri

Bilgi işaretleri trafikle ilgili bilgi veren işaretlerdir. Günümüzde her ne kadar navigasyonlar ve harita yüklü telefonlar kullanılıyor olsa da eskiden bu işaretler sürücülere yön gösteriyordu.

İşte Hollanda’da kullanılan bazı bilgi işaretleri

Öncelik İşaretleri

Bu işaretlerde yine adından anlaşılacağı üzere trafikte hangi yol kullanıcılarının öncelikli olduğunu ifade etmek için kullanılır.

İşte Hollanda’da kullanılan bazı öncelik işaretleri

Yol çizgileri

Trafikte levhaların yanı sıra yol üzerinde bulunan çizgilerin de anlamı vardır. Bütün yol kullanıcıları bu çizgilerin anlamını bilmelidir.

İşte Hollanda’da yollarda bulunan çizgiler ve anlamları

YEŞİL BİR ORTA ŞERİT VE SÜREKLİ YAN ŞERİTLER

yolda yesil cizgi
Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi 45

Yeşil orta çizgi, yol işaretleri daha düşük bir hız sınırı belirtmedikçe, bir otoyolda sürdüğünüzü gösterir. Bu, maksimum 100 km/s hızda sürebileceğiniz anlamına gelir. Geniş yeşil orta çizgi sizi sollama tehlikesine karşı ekstra uyarı yapar. Yeşil hat boyunca uzanan beyaz şeritlerin düz olduğu yerlerde sollama yapamazsınız; sadece yeşil çizginin yanındaki beyaz çizgilerin kesik kesik olduğu yerde geçiş yapabilirsiniz. Yolun kenarındaki sürekli beyaz şeritler, sağdan ve soldan herhangi bir trafik beklememeniz gerektiğini gösterir.

 ÇİFT ORTA ŞERİT VE KESİNTİLİ YAN ŞERİTLER

cift orta serit
Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi 46

İşaret, trafik işaretleri daha düşük bir hız belirtmediği sürece maksimum 80 km/s hızla gidebileceğiniz anlamına gelir. Çift kesikli orta çizgi, burada sollamaya izin verildiğini, ancak ekstra dikkatli olmanız gerektiğini gösterir. Yolun kenarındaki kesik çizgiler, diğer yol kullanıcılarının yoldan girebileceğini veya karşıya geçebileceğini gösterir.

ORTA ŞERİT YOK VE KESİLİ YAN ŞERİTLER

orta serit yok
Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi 47

Orta çizgi yoksa ve yol boyunca 60 km/h levhası varsa maksimum hız 60 km/h’dir. Hız levhası yoksa, 80 km/s hız yapmanıza izin verilir. Bu nedenle trafik işaretlerini yakından takip edin, belirleyici olmaya devam ediyorlar! Kırık yan şeritler yolu daha dar gösterir, böylece yavaşlarsınız. Orta çizginin olmaması, bu yolu tüm yol kullanıcılarıyla paylaştığınızı gösterir. Bisikletçiler, tarım trafiği ve sürücüler gibi diğer yol kullanıcılarının bu yolda yürümelerine, dönmelerine, dönmelerine, binip inmelerine ve karşıdan karşıya geçmelerine izin verildiğini unutmayın. Hızınızı buna göre ayarlayın.

Yoldaki Sarı Çizgiler

sari cizgiler
Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi 48

Sarıdan bahsetmişken: yol çalışmaları sırasında rengi geçici bir şeridi belirtmek için kullanırlar. Ve bu bazen kafa karıştırıcı olabiliyor çünkü ‘eski’ yolun beyaz çizgileri hâlâ görülebiliyor. Yine de, sarı çizgileri takip edin. Bu şeritler maksimum hızı göstermez. Bunlar matris işaretlerinde veya (geçici) trafik işaretlerinde bulunabilir.

Kırmızı renkli bisiklet yolu

kirmizi bisiklet
Hollanda Trafik İşaretleri Özet Dersi 49

Bisiklet yolunun kırmızı olmasının trafik kanunları açısından özel bir anlamı yoktur. Bu yoldaki geçerli olan kuralların kırmızı olmayan bisiklet yollarından herhangi bir farkı yoktur.

Sitemizin Trafik İşaretleri Bölümünde Hollanda’da kullanılan bütün trafik işaretlerini ve bu işaretlerin anlamını bulabilirsiniz.

Buradan üyelik satın alabilir bir yandan açıklamalı derslerle teori bilginizi arttırabilir diğer yandan soru çözerek Hollanda ehliyeti teori sınavını ilk seferde kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.