Hollanda yüzde 30 Kuralı

Hollanda yüzde 30 Kuralı Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Hollanda yüzde 30 kuralının ne olduğu ve bu kuraldan kimlerin faydalanabildiğine dair çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda Hollanda’da kullanılan yüzde 30 kuralının ne olduğunu ve kimlerin bu kuraldan faydalanabileceğini anlatacağız.

Hollanda’da göçmenler arasında yüzde 30 kuralı olarakta bilinen bu kuralın tam adı yüzde 30 vergi indirimi kuralıdır. Kural temelde bazı niteliklere sahip olan göçmenlerin yüzde 30 oranında vergi indirimi almasını sağlamaktadır.

Yüzde 30 vergi indirimini hak etmek için gerekli koşullar sağlandığında işveren çalışanın brüt maaşının %30 kadarına denk gelen kısmını çalışanına vergisiz ödeyebilir.

Yüzde 30 kuralı ne kadar geçerlidir?

Hollanda’da yüzde 30 kuralının geçerlilik süresiyle ilgili sorular da bize geliyor. Yüzde 30 kuralının geçerlilik süresi işe başlangıç yapılan tarihten itibaren 5 yıldır. 5 yıl doldurduktan sonra yüzde 30 kuralının size sağladığı avantajlardan faydalanamazsınız.

Yüzde 30 kuralına nasıl başvurabilirim?

Öncelikle yüzde 30 kuralına başvurmak senin değil, işverenin sorumluluğudur. İşveren başvuruyu çalışan adına direkt olarak Hollanda Vergi Dairesi( Belastingdienst)’ne yapar. Bütün firmaların yüzde 30 indirimi için başvurma hakkı yoktur. Bu hak belirli niteliklere sahip firmalara verilmiştir. Söz konusu firmaların listesine buradan ulaşabilirsin.

Yüzde 30 kuralına uygun muyum?

%30 kuralini elde etmek icin uygun muyum?

Yüzde 30 kuralına uygun olup olmadığınız hem sizin hem de çalışıtığınız firmanın bazı niteliklere sahip olup olmadığına bağlıdır. İstenilen bazı nitelikler şunlardır:

  • İşveren, çalışanı Hollanda dışında bir ülkeden getirmelidir. Yani bu hak göçmen çalışanlar için geçerlidir.
  • İşveren ve çalışan söz konusu %30 kuralına başvurulması konusunda yazılı bir anlaşma yapmalıdır. Yani ne siz tek başınıza ne de işveren size haber vermeden böyle bir başvuru yapamaz.
  • Hollanda’da yaşama şartı: Çalışan, son 24 ay boyunca 16 aydan fazla Hollanda sınırının 150km uzağında olmalı. Diğer bir ifade ile Hollanda’da yaşamıyor olmalısınız. /Başvuru öncesinde!
  • Çalışanın maaşı bulunduğu yıla göre belirlenmiş aralığın üzerinde olmalıdır. 2022 yılı için; 30 yaş üstü yıllık 39,467 € 30 yaş altı için yıllık 30,001 € olarak belirlenmiştir. Bundan daha yüksek maaş alıyor olmalısınız, resmi olarak!

Hollanda yüzde 30 kuralı ile ilgili daha detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Youtube’da bulunan bu videodan bilgi alabilirsiniz.

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın