Hollanda'da ehliyet almak için yapılması gerekenler

Hollanda’da ehliyet almak: 10 Adımda anlatıyoruz.

Hollanda’da ehliyet almak için yapılması gerekenleri bu yazımızda adım adım anlatıyoruz.

Hollanda'da ehliyet almak için yapılması gerekenler

Hollanda’da ehliyet almak: Yapılması gerekenler ve maliyetler

Hollanda Oturum İzni

Hollanda oturum izni

Hollanda’da ehliyet alabilmek için ilk adım Hollanda’da oturum izni almaktır. Hollanda’da oturum izni olmayanlar Hollanda ehliyeti alamazlar. Belçika’dan ya da başka bir Avrupa ülkesinde oturum sahibi olmanız, ya da başka bir AB ülkesi vatandaşı olmanız Hollanda’da ehliyet alabileceğiniz anlamına gelmez. Öncelikle başvuru yapmalı ve Hollanda’da oturum izni almalısınız.

Hollanda Ehliyet Başvurusu Yapmak

Hollanda ehliyet başvurusu yapmak

Hollanda’da oturumunuz varsa ehliyet almak için başvuru yapabilirsiniz. Elbette farklı ehliyet sınıfları için için gerekli olan yaş sınırlarına uygun olmanız gerekiyor. Farklı ehliyet sınıfları için yaş sınırlarını buradaki yazımızdan görebilirsiniz.

Sağlık Raporu

hollanda ehliyet sağlık raporu

Hollanda’da ehliyet alabilmek için sağlık raporu almanız gerekiyor. Bu Hollanda’da özel bir uygulama değildir. Dünyanın bütün ülkelerinde trafiğe çıkabilmek için belirli sağlık şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Hollanda’da da ehliyet için sağlık raporu almak şart. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Sınav için zaman almak

Hollanda ehliyet sınav zamanı almak

Hollanda’da ehliyet için yapılan teori ve pratik sınavlar için internet üzerinden zaman alabilirsiniz. Bunun için digital kimliğe DigiID sahip olmanız gerekiyor. Hollanda ehliyet sınavı için nasıl zaman alacağınızı bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Tercüman Kiralamak

Hollanda ehliyet türkçe tercüman

Hollanda’da teori sınavına Türkçe tercüman eşliğinde girebilirsiniz. Bunun için tercüman için zaman ayırmanız gerekiyor. Genellikle sürücü okulları aracılığıyla yapılan bu işlemi internet üzerinden kendiniz de yapabilirsiniz. Hollanda ehliyeti teori sınavı için tercüman tutmakla ilgili bilmeniz gereken herşeyi detaylı bir şekilde bu yazımızda anlattık.

Hollanda ehliyeti teori sınavı

Hollanda ehliyeti teori sınavı

Hollanda’da ehliyet alabilmek için teori sınavını geçmeniz şarttır. Teori sınavında trafikle ve araçlarla ilgili temel bilgilerinizle ilgili sorulara cevap verirsiniz. Hollanda ehliyeti teori sınavı ile ilgili bu sayfada detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Pratik Sınavı

hollanda ehliyeti pratik sınavı

Hollanda’da ehliyet alabilmek için yapmanız gereken bir diğer şey de pratik sınavını geçmektir. Hollanda ehliyeti pratik sürüş sınavıyla ilgili bu yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Belediyeye ehliyet başvurusu yapmak

belediyeye ehliyet başvurusu yapmak

Teori ve pratik sürüş sınavlarını başarı ile geçtikten sonra yaşadığınız belediyeye sürücü belgeniz için başvuru yapabilirsiniz.

Tahmini maliyeti: 3000 EURO

Tedarik:

  • Hollanda'da ehliyet almak için yapılması gerekenleri adım adım anlatıyoruz. Maliyetleri de bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aletler:

  • 1. Hollanda Oturum İzni
  • 2. Hollanda Ehliyet Başvurusu Yapmak
  • 3. Sağlık Raporu
  • 4. Sınav için zaman almak
  • 5. Tercüman Kiralamak
  • 6. Hollanda ehliyeti teori sınavı
  • 7. Sürüş Sınavı – Pratik Sınav
  • 8. Belediye'den ehliyet başvurusu yapmak

Malzemeler: 1. Hollanda ehliyeti Türkçe Teori Kitabı 2. Hollanda ehliyeti Açıklamalı Sorular 3. Hollanda oturum kartı 4. Hollanda DigiID

CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheid) – Bu kurum, otomobil, scooter, motosiklet ve kamyon gibi tüm araçlar için sürüş sınavlarını yapar.

Bu kurumun resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

https://www.cbr.nl/nl.htm

Hollanda’da ehliyet almak için, önce CBR’den teorik sınavı geçmeniz, sonra da RDW’den pratik sınavı vermeniz lazım. Ehliyetinizin süresi bittiğinde veya başka bir ülkeden geldiğinizde, ehliyetinizi değiştirmek için de bu kurumlara başvurmanız gerekir.

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın