Belçika oturumu ile Hollanda'da ehliyet alabilir miyim?

Belçika oturumu ile Hollanda’da ehliyet alabilir miyim?

Belçika oturumu ile Hollanda’da ehliyet alabilir miyim? Bu soru bize en çok sorulan sorulardan biri. Bu yazımızda bu soruya detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

Bilindiği üzere Hollanda ve Belçika Avrupa Birliğine üye iki ülke. Hal böyle olunca; bu ülkelerden herhangi birinde yaşayan bir insanın diğer ülkede kolayca ehliyet alabileceği düşünülüyor. Ancak bu düşünce tam olarak doğru değil. Dilerseniz gelin bu soruya detaylı bir şekilde bakalım.

Bu soruya doğru cevap vermek için öncelikle Avrupa Birliği’nin (AB) temel varoluş mantığını doğru bir şekilde anlamak gerekiyor. Öncelikle Avrupa Birliği, Shengen Anlaşması dolayısıyla, birliğe üye olan herhangi bir ülke vatandaşlarına, birlik üyesi diğer ülkelerde çalışma ve oturma izni veriyor.

Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi; söz konusu hak birlik üyesi ülke ‘vatandaşlarına’ veriliyor. İkincisi ise; bu hakkın gökten zembille düşen, otomatik bir hak olmadığı, söz konusu hak için öncelikle başvuru yapılması gerektiği ve oturum alınması gerektiğidir. Yani Belçika’da yaşayan bir Belçika vatandaşlı, bir sabah kalkıp ben Hollanda’da ehliyet alacağım diyemez.

Öncelikle Hollanda’ya yerleşmek için Hollanda makamlarına oturum başvurusu yapacak. Bu başvurusu (Belçika vatandaşı ise, onaylanır) onaylandıktan sonra Hollanda kimlik numarası ve kimlik bilgileri ile ehliyet sürecini başlatacak. Uzun lafın kısası bu bir süreçtir.

Belçika’da oturumu olan Hollanda’da ehliyet alabilir mi?

Hollanda’da ehliyet için yapılan teori sınavına Türkçe tercüman eşliğinde girilebiliyor olması; Belçika’da oturumu olan çok sayıda göçmenin ehliyeti Hollanda’dan almak istemesine sebep oluyor.

Teknik olarak bakıldığında gayet mantıklı olan bu istek; yukarıda saydığımız nedenler dolayısıyla imkansızdır. Bunu yapmanın tek yolu; Hollanda’da oturum başvurusu yapmaktır. Bu başvuru olumlu sonuçlanır ve Hollanda’ya taşınırsanız o halde Hollanda’da ehliyet alma sürecini başlatabilirsiniz. Hollanda’da oturma müsadesi olmayanların Hollanda’da ehliyet alması mümkün değildir.

Sonuç olarak;

Hollanda’da oturumu olmayan birisi Hollanda ehliyeti alamaz. Belçika’da oturumunuzun olması, ya da Belçika vatandaşı olmanız bu durumu değiştirmez. Hollanda oturumu için başvuru yapıp, Hollanda oturumu aldıktan sonra Hollanda ehliyeti alabilirsiniz.

Hollanda’da ehliyet almak için ne yapmam gerekir?

Hollanda’da ehliyet almak için yapılması gerekenleri bu yazımızda adım adım anlattık. Buradan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Hollanda’da ehliyet almanın maliyetlerini de bu yazımızda anlattık.

Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın